Jak by měla vypadat klec pro křepelky?

Klece se používají právě kvůli nesmírné touze křepelek uniknout.

Je to stejné jako andulka či jiný papoušek. Také ho necháte venku volně létat? Asi ne, viďte. U křepelek je to stejné.

Křepelka je sice stejný druh hrabavé drůbeže jako slepice ale v tomto směru to NENÍ slepice.

Slepičky se vám budou v klidu procházet po zahradě, křepelky vám během chvíle uletí.

Slepice chované v drůbežárnách v klecích jsou chudinky, nemůžou hrabat, neznají sluníčko a ze zelené trávy mají šok. Způsob tohoto chovu odsuzuji. Slepice ovšem není křepelka.

Chov ve voliérách.

Také možnost – pokud máte na zahradě dostatek prostoru, postavte křepelkám voliéru. Nezapomeňte na malý domeček – boudu, aby se křepelky měly kam schovat před přímým sluníčkem nebo deštěm. Nevýhodou voliér je neustálé hledání vajíček, která jsou špinavá od trusu.

Vraťme se ke klecím.

Není klec jako klec.

Pokud vyrobíte klec 50*50 cm a nacpete tam 20 křepelek je to týrání. Jejich životní prostor je 125 cm čtverečních. Zdá se to hodně? Omyl je to čtverec o rozměrech cca 14*9 cm.

Vezměte si papír, tužku a pravítko a namalujte si na ten papír tento čtvereček.

Líbilo by se vám strávit svůj život na takovém prostoru, lépe řečeno prostůrku ???

Norma pro chov křepelek říká, že minimální prostor je 150 cm2.

Dovolím si opět nesouhlasit. Výše zmíněný čtvereček tak bude mít 10*15 cm.

Dle mého názoru a zkušeností je minimum 250 cm2.

Tedy pro zjednodušení do klece 100*50 cm dát 20 křepelek.

Větší počet nedoporučuji, menší počet chválím.

Klec. Co si pod tímto představit?

Viděla jsem spoustu klecí na chov křepelek. Některé hrozné, že bych tam majitele zavřela, ať si to zkusí, jiné byly už lepší a nejlepší co jsem viděla byly klece plastové.

Plast je totiž nejlepší materiál na takové chovné zařízení. Dobře se udržuje v čistotě, není studený, nerezaví a křepelky mají pohodlí.

On je to totiž velký rozdíl, jestli celý svůj krátký život běháte po špinavém rezavém pletivu nebo po čisté plastové mřížce.

Další možnou alternativou (protože plastové mřížky se špatně shánějí) je pletivo poplastované. Udělá vám stejnou službu. Pro nožky křepelek není tak ostré a tvrdé.

Podlahu je dobré protáhnout dopředu, a zakončit malým žlábkem. Pokud podlahu při stavbě klece mírně nakloníte, budou se vám vajíčka krásně kutálet do připraveného žlábku. Vajíčka budou čistá a křepelky vám je nerozbijí.

Ještě musím k rozměrům chovné klece dodat třetí rozměr a tou je výška klece. Minimálně 25 cm.

Důležitou součástí je popeliště. Křepelky se velmi rády popelí, je to pro ně taková suchá koupel. Pokud jim dáte krmení do otevřené volné misky, je to stejné jako popeliště. Křepelky se tam usadí a budou se popelit, tzn. že veškeré krmivo rozhází kolem sebe. To je škoda.

Popeliště by mělo být uzavřené, ale přístupné. Může to být boudička, kterou naplníte jemným suchým pískem. Do popeliště mají křepelky přístup z klece a vy dvířky zvenku. Musíte popeliště kontrolovat, křepelky tam rády snáší vejce.

Popeliště se také musí čistit.

Pod podlahu do klece je vhodné umístit šuplík – trusník. Tento šuplík slouží k zachytávání trusu. Nejlepší variantou je opět plast, který odolá agresivnímu působení trusu.

Můžete používat také plechový – pozinkovaný, který ovšem časem prorezaví.

Dřevo nedoporučuji, protože se špatně čistí a je nasákavé. Časem dřevěný šuplík nabobtná a zkroutí se.

Křepelkám musíme zajistit dostatek napájecí vody. Křepelky jsou sice malé, ale vypijí poměrně velké množství vody.

Můžeme použít různé druhy napáječek nebo automatický rozvodný systém napájení pomocí hadiček a niplů. Nipl musí být určen pro drůbež ne pro králíky. Drůbeží niply se kývou do strany, čímž dojde k uvolnění kapky vody. Králičí niply se pohybují nahoru a dolů.

Křepelkám nedávejte napájecí vodu volně do misky, protože by mohlo dojít k promáčení křepelek a jejich následnému prochladnutí a úhynu.

Krmení zajistíme nejlépe žlabovými krmítky zvenku klece. Dobré je mít na krmítku kousek plechu zatočený směrem od klece, tak aby nemohlo dojít k vyhazování krmiva.

Vhodná jsou také plastová krmítka pro kuřata. Můžeme též použít krmítka tubusová.

Jak jsem psala předtím, hlavně nedávejte krmení do volných misek. Křepelky se budou v miskách popelit a vy budete neustále dosypávat krmení.